Site Rengi

tarım hayvancılık desteklemeler
DOLAR
18,5780
EURO
18,4853
ALTIN
1.027,88
BIST
3.484,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
21°C
İstanbul
21°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
21°C
Cuma Az Bulutlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
21°C
Pazar Az Bulutlu
21°C

2020`DE ÇİFTÇİYE 22 MİLYAR DESTEKLEDİN

2020`DE ÇİFTÇİYE 22 MİLYAR DESTEKLEDİN

2020`DE ÇİFTÇİYE 22 MİLYAR DESTEKLEDİN
Türkiye’de tarımın çok iyi yerlere geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2020 senesinde çiftçimize verdiğimiz takviye meblağı 22 milyar liradır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Toprak nedir, çiftçi ne iş yapar, imal nasıl yapılır öğrenmeyenler ağızlarını her açtıklarında saman ithalatından bahsederek reelinde cahillerini sergiliyorlar. Ülkemizin geçtiğimiz sene ürettiği saman ölçüyü 23,7 milyon ton. Saman ihracatımız 84,5 bin ton. İhracat kazancımız da 14 milyon dolardır. İthalat dedikleri saman 428 bin dolar karşılığına denk gelen 1953 tondur.” dedi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki bu senenin son Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından ulusa seslenen Erdoğan, salgın yarıyılında üzerinde en çok konuşulan hususlardan birinin yiyecek yapımı ve tedarikinin sürdürülebilir olması mevzusu olduğunu ifade etti. Yaşanılan kuraklığın bu münazarayı daha da anlamlı ve ehemmiyetli hale getirdiğine işaret eden Erdoğan, hipotezlerin dünyanın 2050 senesinde 10 milyarlık bir popülasyonun yiyecek gereksinimini karşılamak zorunluluğunda kalacağını gösterdiğini belirtti. Erdoğan, bu gidişatın refah çoğalışı olanakların da tesiriyle bugünkünden yüzde 60 daha fazla yiyecek yapımı yapılmasına lüzum dinleneceği anlamına geldiğine dikkati çekti.

Tarımda evvelki asrın imal kavrayışıyla bugünkü arasında çok büyük fark bulunduğuna vurgu yapan Erdoğan, “Bugünkü kavrayışla 1 yüzyıl sonrası arasında çok daha büyük bir değişiklik ortaya çıkacağı da sarihtir. Bugün 140 ülke başka yerlerde toprak kiralamak suretiyle kendini geleceğe hazırlamanın mücadeleyi içindedir. Şimdiden kiralanan toprak ölçüyü ülkemizin surat ölçümünün 3 katına erişmiştir. Bu mevzuda en cazip yer de bakir ve faydalı Afrika topraklarıdır.” diye konuştu.  

TOPRAK KİRALAMAYA BAŞLADIK

Toprak kiralamada emelin bugünün lüzumlarını karşılamak olmadığına, yarım yüzyıl, 1 yüzyıl sonrasının arzlarına hazırlık yapmak olduğuna işaret eden Erdoğan, laflarını şöyle sürdürdü:”Türkiye olarak biz de bu emelle muhtelif yerlerde toprak kiralamaya başladık. Natürel böyle bir vizyonu, daha doğrusu böyle bir tasayı olmayanlar ülkemizin niye Sudan’da, Nijer’de toprak kiraladığını, başka yerlerde eş arayışlar içinde olduğunu anlayamıyor. Yalnızca kavramamakla kalmıyor bir de çıkıp bize ithamlar yöneltiyorlar. Dünyanın başka hiçbir yerinde hiçbir ülkede hükümetlerin böyle ithamlara maruz kaldığını göremezsiniz. Zira oralarda ülkenin ve ulusun faciayı üzerine ikbal hesabı yapan bir politik muhalefet kavrayışı yoktur. Ne Yazık Ki bu devirici ve çapsız anlayış, yaptığımız barajlardan yollara, sağlık kurumulardan enerji santrallerine kadar her mevzuda karşımıza çıkıyor. Çiftçilerimizi, üreticilerimizi, insanımızı bize karşı kışkırtmak için tamamı palavra, tamamı yanlış, tamamı saptırma olan söylemlerle gündem oluşturmaya çalışan bu anlayışı biz çok iyi tanıyoruz. Bu anlayışa yanıt vermek bizim için zul olmakla beraber ulusumuza olan mesullüğümüz gereği reelleri tekerrür tekerrür anlatmak zorunluluğundayız.”

“UN İHRACATINDA BİRİNCİ ÜLKEYİZ”

Endüstriyel yiyecek yapımı için gereken mahsullerin bir kısmını dışarıdan da aldıklarına değinen Erdoğan, şöyle devam etti: “Yalnızca kendi imalimize bağlı kalırsak böylesine büyük bir yiyecek ihracatçısı olamayız. Gayet tabi olan bu gidişatın ülkemizin zirai yapımının geldiği yeri gölgelemek için kullanılması haksızlıktan öte bir bühtanın ifadesidir. Türkiye geçtiğimiz 18 senede zirai ulusal kazancını, ekranları başında bizi izleyen halkıma özellikle sesleniyorum, ulusal kazancını 37 milyar liradan 278 milyar liraya yükselterek Avrupa’da ilk sıraya yükselmiştir. Geçtiğimiz sene 193 değişik ülkeye 1827 çeşit zirai mahsul ihraç ederek 18 milyar dolar kazanç elde ettik. Temel yiyecek mahsulleri olan un ihracatında dünyada birinci, makarna ihracatında ikinci sıradayız. Tarım mahsulleri ihracatında net dış ticaret aşırımız 5,3 milyar dolardır. Çiftçimize verdiğimiz takviyeleri bu yarıyılda 12 kat artırarak nebatsal imalimizi 124 milyon tonla Cumhuriyet tarihinin en üst seviyesine çıkardık. Yalnızca 2020 senesinde çiftçimize verdiğimiz takviye meblağı 22 milyar liradır. Büyükbaş hayvan varlığında 18,6 milyon adetle Avrupa ikincisiyiz, küçükbaş hayvan varlığında ise 55 milyonun üzerine çıkarak Avrupa’da bir numara olduk.”

“SAMANI İHRAC EDİYORUZ”

Tarımsal imaldeki çoğalışın kendiliğindene hakikatleşmediğini, bunun için dayanaklar yanında çok büyük sulama projelerini de yaşama geçirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şu laflarla devam etti: “Ülkemizde 2002’ye kadar sulama emelli 276 baraj, 228 gölet, 1764 sulama kuruluşu inşa edilmişti. Biz ise son 18 senede sulama emelli 600 baraj, 423 gölet, 1457 sulama kuruluşu yaparak ulusumuzun hizmetine sunduk. Yalnızca bu yatırımlar için 254 milyar lira kaynak kullandık. Arazi toplulaştırma çalışmalarında 450 bin hektardan 4,3 milyon hektara çıkan bir zafere imzalaydık. Toprak nedir, çiftçi ne iş yapar, imal nasıl yapılır öğrenmeyenler ağızlarını her açtıklarında saman ithalatından bahsederek reelinde cahillerini sergiliyorlar. Ülkemizin geçtiğimiz sene ürettiği saman ölçüyü 23,7 milyon ton. Saman ihracatımız 84,5 bin ton. İhracat kazancımız da 14 milyon dolardır. İthalat dedikleri saman 428 bin dolar karşılığına denk gelen 1953 tondur. Bunun bir kısmı özel emelli kuru ot ithalatıyken kalanları da hudut şehirlerimizdeki ticaretten kaynaklanmaktadır. Çiftçilerimize ‘hükümete rey verirseniz iki elim yakanızda olur’ diyenlerin bu tablo karşısında ortaya koyabilecek rastgele bir müktesebatlarını, projelerini, siyasetlerini dinlemedik, görmedik. Yalnızca palavra, yalnızca kötüle, yalnızca saptırmayla belki günü kurtarmak muhtemeldir ama bu stilin ne çiftçinin ne de ülkenin geleceğine bir verimi vardır. Biz Avrupa’da zati ilk sıraya çıkardığımız ülkemizi dünyanın en ehemmiyetli tarım mahsulleri üreticisi ve ihracatçısı yapana kadar yatırımlarımızı, dayanaklarımızı sürdüreceğiz.”

 

En güncel tarım haberleri habertarim.net farkıyla sunulmuştur

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.