Site Rengi

tarım hayvancılık desteklemeler
DOLAR
15,9130
EURO
17,0328
ALTIN
947,69
BIST
2.380,90
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
24°C
İstanbul
24°C
Açık
Salı Açık
26°C
Çarşamba Açık
26°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Parçalı Bulutlu
25°C

2023`E KADAR 156 YERALTI BARAJI BİTİRİLECEK

2023`E KADAR 156 YERALTI BARAJI BİTİRİLECEK

2023`E KADAR 156 YERALTI BARAJI BİTİRİLECEK
Bu senenin sonuna kadar 105 bin dekarlık alanda sulama hizmeti verilmeye başlanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nden, Diyarbakır-Silvan Barajı Gövde Dolgu Çalışması Bitirilmesi Töreni ile Ergani Barajı, Başlar Barajı ve Ergani İçme Suyu Arıtma Kuruluşu Açılış Töreni’ne canlı iletişim ile katıldı. Diyarbakır Silvan Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin Güneydoğu Anadolu Projesinin en ehemmiyetli projelerinden biri olduğunu, bu barajın da içinde yer aldığı Silvan Projesi’nin sulama kapasitesi haysiyetiyle de ülkenin Atatürk Barajından sonraki en büyük kuruluşu olduğunu belirten Erdoğan, Silvan Projesi’nin kaya dolgusunun bitirilmesiyle dörtte üçü biten Silvan Barajı ile beraber 8 ayrı barajı ve 23 sulama kuruluşunu bünyesinde barındıran 2 milyon 360 bin dekar alanı sulayacak dev bir proje olduğunu söyledi.

 

Erdoğan, Diyarbakır merkez, Silvan ve Bismil ilçelerindeki mümbit ovaları sulayacak bu projeler sayesinde bölgedeki tarım yapımında 2-3 katlık çoğalış beklediklerini dile getirerek, bunun da yurttaşların kazançlarının aynı nispette yükseleceği anlamına geldiğini ifade etti. İstihdamda sağlayacağı 305 bin karakter çoğalış ve ekonomiye kazandıracağı senelik 2 milyar liraya yakın hasılatla bu projelerin Türkiye için de büyük ehemmiyete sahip olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydoldu:”Tamamı 14 milyar liralık bir tüketmeyle yaşama geçirilecek olan Silvan Projesinde henüz yüzde 16’lık bir asıllaşma sağlanmasını büyük birkayıp olarak görüyorum. Bir müddet evvel başlattığımız yatırımlarda önceliği bitirilme evresine yakın olanlara verme stratejimizi 2021 bütçesiyle bir adım daha ileri taşıyoruz. Yüksek katma kıymetli ve muhakkak bir asıllaşma seviyesine erişmiş projeleri süratle bitirerek elimizdeki kaynağı en yararlı biçimde kullanmakta kararlıyız. Bu kapsamda Silvan Barajı’nı önümüzdeki senenin sonuna kadar bitirmeyi ve su yakalamaya başlamayı tasarlıyoruz. Aynı biçimde bu barajın suyunu öbür barajlara ve ovalara aktaracak Babakaya ve yer teslimi bugünlerde yapılacak olan Silvan tünellerini de havzada suyun birikmesine paralel biçimde faaliyete geçireceğiz.”

BAŞLAR BARAJI 38 BİN DEKARIN ÜZERİNDE ARAZİYİ SULAYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hala proje çerçevesinde 263 bin dekar arazinin sulanmasını sağlayacak kuruluşların inşa halinde olduğunu ifade ederek, bu senenin sonuna kdar 105 bin dekarlık alanda sulama hizmeti verilmeye başlanacağını söyledi. Projenin öbür düzeylerini de süratlendirerek Güneydoğu Anadolu Projesinin bu simge yapıtını hızla tamamlayacaklarını vurgulayan Erdoğan, laflarını şöyle sürdürdü: “Bugün açılışını yapacağımız bir öbür kuruluş olan Başlar Barajı takribî 29 milyon metreküp su depolama hacmine sahip, 38 bin dekarın üzerinde araziyi sulayacak ehemmiyetli bir eserdir. Barajımızın sulama kuruluşlarının yüzde 26’sı bitirilmiş vaziyettedir. Kalan kısmıyla alakalı çalışmalar ise sürüyor. Yağmurlama ve damlama sistemiyle inşa edilen buradaki sulama sistemleri sayesinde yüzde 60’a varan su tasarrufu yapılacaktır. İlave istihdamı 5 bin birey, senelik ilave hasılatı 29 milyon lirayı bulacak Başlar Barajı’nın, Bismil ve Silvan’ın köylerine hayırlı olmasını diliyorum.

Açılışını yapacağımız Ergani Barajı 14,5 milyon metreküplük depolama hacmine sahip, 19 bin dekara yakın araziyi sulayacak, 2 bin 500 bireye yakın ilave istihdam sağlayacak bir eserdir. Sulama kuruluşları bu sene hizmete girecek bu barajın, Erganili kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Ergani’mize kazandırdığımız ve bugün fotoğrafı açılışını yapacağımız bir öbür yapıt da içme suyu arıtma kuruluşlarıdır. Dicle Barajından alınacak suyu, Ergani ilçemize aktaracak bu kuruluşun isale hattı 2018’de bitirilmişti. Pompa istasyonu ve ambarın da inşasıyla belediye tarafından işletilmeye başlanan bu kuruluş 9 köyüyle beraber ilçemizin 2045 senesine kadar olan içme suyu lüzumunu karşılayacak kapasiteye sahiptir. Bu kuruluşun da Ergani’ye hayırlı olmasını diliyorum.” Geçen 18 senede Diyarbakır’da yalnızca Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce yapılan 10 milyar liraya yakın yatırımla 118 ayrı kuruluşun hizmete alındığını anlatan Erdoğan, bitirilen 4 ayrı içme suyu kuruluşuyla 123 bin bireyin su gereksiniminin karşılandığını, hizmete alınan 88 milyon metreküplük biriktirme hacmine sahip 3 ayrı barajla şehrin topraklarının yararının artırıldığını belirtti.

Erdoğan, inşası süren Silvan, Ambar, Kale, Kolludere ve Kuruçay barajlarının tamamının da bitme evresine yanaştığını dile getirerek, şunları kaydoldu: “Bugüne kadar hizmete aldığımız 12 ayrı sulama kuruluşuyla 355 bin dekar araziyi sulamaya açarak çiftçilerimize senelik 250 milyon lira kazanç çoğalışı sağladık. Allahın İzniyle Diyarbakır’da sulanmayan tek karış arazi vazgeçmeyeceğiz. İnşası süren 13 ayrı sulama projesi de yatırım önceliklerimiz arasında yer alıyor. Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme faaliyetlerinde takribî 6,5 milyon dekar da patent operasyonunu tamamladık. Yapımı biten 58 ayrı ırmak ıslahı çalışmasıyla 59 değişik mesken ünitesini su taşkınlarına gözettik. Firmaya aldığımız hidroelektrik santrallerinin heyeti eforu 47 megavata, senelik enerji imali 150 milyon kilovatsaate erişti. Görüldüğü gibi Diyarbakır’ın sahip olduğu su kaynaklarını ve arazileri bölge insanımıza ve ülkemize en yararlı tarım ve enerji faaliyetlerini yürütecek biçimde değerlendiriyoruz.”

Dünyada tesirleri giderek çoğalan ve daha çok sezilen abuhava farklılığının neticelerinden birinin de Türkiye’nin de içinde yer aldığı bazı bölgelerde kuraklık tehdidinin baş göstermesi olduğuna işaret eden Erdoğan, “Geçtiğimiz 10 senede sıcaklık ölçümlerinin kumpaslı olarak yapıldığı son 200 senenin en sıcak yarıyılını yaşadık. Ülkemiz sanıldığının aksine su zengini zati değildi, kuraklık tehdidinin çoğalmasıyla beraber elimizdeki mevcut kaynakları en yararlı biçimde kullanma zorunluluğu kaçınılmaz bir hal almıştır. Eğer geçtiğimiz 18 senede 255 milyar liralık bir yatırımla 600 adet barajı ve 423 adet göleti hizmete alarak 45 milyar metreküplük bir depolama hacmine erişmemiş olsaydık işimiz gerçekten çok güçtü.” diye konuştu.

“YERALTI BARAJLARI ÜZERİNDE DURUYORUZ”

Erdoğan, “Karşı karşıya bulunduğumuz gidişat, bizi seçenek su depolama usulleri arayışına itmektedir. Bu çerçevede yeraltı barajları üzerinde duruyoruz. Esasen insanlığın kadim çağlardan beri uyguladığı bu usul, kuraklık tehdidiyle beraber yine ön tasarıya çıkmıştır. Biz de ülkemizi bu olanaktan en ileri seviyede yararlandırmak için süratle harekete geçtik. Hali Hazırda devam eden çalışmalarla 2023 senesine kadar 150 yeraltı barajını bitirmeyi amaçlıyoruz. Ülkemizi hem küresel afetlerin tesirlerinden gözetecek hem niyetlerine erişmesini sağlayacak yapıt ve hizmetlerle buluşturmayı sürdüreceğiz.” dedi.

En güncel tarım haberleri habertarim.net farkıyla sunulmuştur.

Son Dakika Tarım Haberleri için tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.