Site Rengi

tarım hayvancılık desteklemeler
DOLAR
15,9353
EURO
17,0423
ALTIN
949,92
BIST
2.380,90
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
24°C
İstanbul
24°C
Açık
Salı Açık
26°C
Çarşamba Açık
26°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Parçalı Bulutlu
25°C

GÜBRETAŞ ÜRETİCİLERİN YANINDA

GÜBRETAŞ ÜRETİCİLERİN YANINDA

GÜBRETAŞ ÜRETİCİLERİN YANINDA
Gübretaş, zirai faaliyetlerin yoğunlaştığı ilkbahar ve güz yarıyıllarında hem yapım hem de satışlarını artırarak 2020 senesini firma tarihinin yeni rekorlarıyla bitirdi.

Gübretaş’tan yapılan açıklamaya göre, salgın yarıyılında yiyecek talep güvenliğinin sağlanması için Türkiye’de zirai yapımın topallamadan yürütülmesi emeliyle operasyonel faaliyetlerini çoğalan bir tempoyla sürdüren Gübretaş, Kovid-19 salgınının Türkiye’nin gündemine girdiği mart ayında çiftçilere gübre tedariki mevzusunda güven veren bir Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP açıklaması yapmıştı.Gübretaş, 20 Mart 2020’de yaptığı açıklamada, salgın sürecinde tarımda faydalılık çoğalışı için en ehemmiyetli girdilerinden olan kimyasal gübre tedarikiyle alakalı bir kasvet yaşanmaması emeliyle sektör lideri olarak tüm zorunlu aksiyonları alarak çiftçilerin lüzum dinlediği her türlü kimyasal gübreyi sağlamaya devam edeceklerini belirtmişti.

 

Çiftçilere verdiği lafı galibiyetle yerine getiren Gübretaş, zirai faaliyetlerin yoğunlaştığı ilkbahar ve güz yarıyıllarında hem yapım hem de satışlarını artırarak 2020 senesini firma tarihinin yeni rekorlarıyla bitirdi. Geçen sene süresince Türkiye faaliyetlerinde toplam 687 bin ton katı, akışkan ve toz gübre imali hakikatleştiren Gübretaş, tüm mahsul gruplarında 2 milyon ton üzerindeki satışıyla pazar hissesini artırırken, ülkedeki gübre tüketiminin üçte birini tek başına karşılama galibiyetine imzalaydı.

“İhracatta firma tarihi rekorunu kırarak mili ekonomiye daha fazla döviz katkısı sağlamayı muvaffak olduk”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, 2020’nin, özellikle Kovid-19 sebebiyle tüm dünya açısından değişik ve güçlü bir sene olduğunu belirtti.

Yumaklı, şunları kaydoldu: “Bir Hayli alanda yeni basmakalıpların oluştuğu bu yarıyılda insan sıhhatinin korunması kadar, yiyecek güvenliğinin sağlanması ve beslenme gereksiniminin aralıksız biçimde karşılanmaya devam edilmesi daha da ehemmiyet kazandı. Bu süreç, zirai imaldeki sürdürülebilirliğin ülkemiz ve insanlık için ne kadar kritik olduğunu bir kere daha gösterdi. Biz de GÜBRETAŞ olarak ana paydaşımız Tarım Kredi Kooperatifleri’yle oluşturduğumuz eforlu iş birliği sayesinde bu güçlü yarıyılda üstlendiğimiz mesullüğü galibiyetle yerine getirdik ve yeni senede de bunu sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.
Pazar liderliğinin yanı gizeme firma olarak üreticilere sundukları şuurlu tarımı yaygınlaştırma ve zirai danışmanlık hizmetlerini salgın yarıyılında da devamlı sürdürdüklerini aktaran Yumaklı, şunları kaydoldu:

“Tarım sektöründeki üreticilerin hem nebat besleme mahsulü hem de bilgi takviyeyi gereksinimlerini çoğalan tempoyla karşılamaya devam ettik. Bu sayede 2020 senesinde kimyasal gübre satış ölçümüzü bir evvelki seneye oranla yüzde 21 artırarak ilk kere 2 milyon ton eşiğini aştık. Yurt içi satışların yanı gizeme geçen seneye oranla yüzde 40’ın üzerinde bir çoğalışla ihracatta da firma tarihi rekorunu kırarak mili ekonomiye daha fazla döviz katkısı sağlamayı muvaffak olduk. Öbür yandan zirai danışmanlık kanallarımıza üreticilerden gelen bilgi arzları ise 3 kat çoğalış gösterdi. Model alan çalışmalarımızı da bu yarıyıl galibiyetle sürdürdük.”

“Operasyonel faaliyetlerimiz 7 gün 24 saat temeliyle aralıksız sürdürülmekte”

İbrahim Yumaklı, Türkiye’de senelik vasati 6 milyon ton kimyasal gübre harcandığını aktararak, “Küresel salgın yarıyılında tarım sektörü, imalini devamlı ve çoğalan tempoyla sürdürerek 2020 senesini faydalı biçimde geçirdi. Sektör olarak yeni seneye de umutla başladık. Fakat tarım sektörü için en ehemmiyetli etkenlerden olan abuhava mevzusunda güçlü bir süreçten geçiyoruz. Son senelerin en kurak yarıyıllarından birini hayata olasılığı, zirai yapım için ehemmiyetli bir tehlike. Bu sebeple son birkaç haftadaki yağışların devam etmesini ve yeni senenin çiftçilerimiz için verimli bir sene olmasını beklenti ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Tarımsal imaldeki 2021 ilkbahar sezonu için lüzum dinlenecek gübre tedarik hazırlıklarını aylar evvelinden yaptıklarını bildiren Yumaklı, “Geçtiğimiz senelerin yarıyılsal gübre tüketim bilgileri ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ilk 6 aylık siparişlerine göre oluşturulan satış bütçemiz için zorunlu mahsullerin yüzde 80’ini tedarik ettik. Geriye kalan kısım ise pazardaki büyümeler, tüketimdeki asıllaşmalar ve alıcılarımızın arzları güzergahında pazar hissemiz çerçevesinde uygun zamanda tedarik edilmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yarıyılda çiftçinin lüzum dinlediği gübrelerin temini için kooperatif ve bayilerden gelen siparişlerin takvimine uygun biçimde sevkiyatların yoğun biçimde sürdüğünü aktaran Yumaklı, şunları kaydoldu: “Alıcılarımızın ocak ayı arzlarının yüzde 90’dan aşırısı 24 ocak haysiyetiyle teslim edilmiştir. Ayrıca, coğrafi koşullardan ve kamyon hareketlerinden dolayı teslimatta öncelik tanıdığımız alıcılarımızın şubat ayı siparişlerinin de yüzde 20’ye yakını sevk edilmiştir. Operasyonel faaliyetlerimiz 7 gün 24 saat temeliyle aralıksız sürdürülmektedir. Çiftçiler, Türkiye genelindeki Tarım Kredi Kooperatifleri ve öbür bayilerimizden mahsullerimizi temin edip kullanmaya devam etmektedir.”

ZİRAİ İMALDEKİ ARALIKSIZA BÜYÜK ÖNEMSENİYOR

Gübretaş Genel Müdürü Yumaklı, Türkiye’de zorunlu yeraltı kaynağı bulunmadığı için kimyasal gübre sektörünün çiğ madde istikametiyle ithalata dayalı olduğunu belirterek, kimyasal gübre sektörünün evrensel bir sektör olduğunu ve Türkiye’nin bu pazarda yalnızca yüzde 1,5 ortamında hisseye sahip bulunduğunu bildirdi. Yurt dışından ithal edilen gübre çiğ maddelerini dövizle satın alıp çiftçiye TL olarak eriştirmenin sektörün finansal güçlüklerinden biri olduğunu vurgulayan Yumaklı, kimyasal gübre maliyetlerine, beynelmilel piyasalardaki emtia ve çiğ madde maliyetlerinin yanı gizeme döviz kurlarındaki hareketlerin de doğrudan tesir ettiğini kaydoldu. Gübretaş olarak bu iki unsurun maliyetler üzerindeki tesirini minimize edecek operasyonel ihtiyatları alarak üreticilere en nitelikli gübreyi en uygun maliyete tedarik etme siyasetini sürdürdüklerini aktaran Yumaklı,  şu değerlendirmelerde bulundu:
“Buna bağlı olarak bazen dövizde çoğalış yaşansa dahi evrensel çiğ madde maliyetlerinde düşüşler olduğunda ülkemizdeki maliyetler istikrarlı kalabiliyor. Geçmiş senelerde de bunun misalleri yaşandı. Fakat son aylarda döviz kurundaki durağan seyre karşın beynelmilel gübre çiğ madde maliyetlerinde geçen senenin aynı yarıyılına oranla yüzde 40’ları aşan çoğalışlardan sektörümüz de etkilenmektedir. Kısacası, gübre maliyetlerini yalnızca döviz kurlarıyla açıklamak yeterli olmaz. Bir senelik yarıyılda döviz kurundaki metamorfozla beraber salgın etkenini, evrensel çiğ madde maliyetleri ile ülkemizde kredi faizlerindeki çoğalışı da dikkate almak gerekir Tüm finansal ve operasyonel güçlüklere karşın firma olarak toprağa verdikleri emekleri her zaman minnetle andığımız çiftçilerimizin işini basitleştirmeye çalışıyor ve zirai imaldeki aralıksıza büyük önemsiyoruz.

Bu emelle çiftçilerin lüzum dinlediği gübreleri en nitelikli ve en uygun maliyetle sunmaktayız.

Sektördeki son bir senelik maliyetler karşılaştırıldığında Tarım Kredi Kooperatifleri ile Gübretaş’ın çiftçinin yanında duruşu görülecektir. Son yaptırdığımız saha araştırmasında da Gübretaş markasının yüzde 90’ın üstünde bir nitelik algısına sahip olması, çiftçilerin mahsullerimize teveccühünü artırıyor. Bu sebeple 2020’de çok yoğun bir arzla karşılaştık ve salgının getirdiği güçlüklere karşın 69 senelik firma tarihinin satış sevkiyat rekorunu kırarak 2 milyon tondan fazla gübreyi tek başımıza karşıladık. Bu çizgiyi gözeterek zirai imale katma bedel sağlamaya devam edeceğiz.”

En güncel tarım haberleri habertarim.net farkıyla sunulmuştur.

Son Dakika Tarım Haberleri için tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.