Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,6492
EURO
10,1427
ALTIN
485,37
BIST
1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
31°C
İstanbul
31°C
Parçalı Bulutlu
Salı Gök Gürültülü
26°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
23°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
19°C
Cuma Parçalı Bulutlu
23°C

Tarımsal sulama sisteminin değişmesiyle 38 milyar merteküp tasarruf edilebilir

Tarımsal sulama sisteminin değişmesiyle 38 milyar merteküp tasarruf edilebilir

Tarımsal sulama sisteminin değişmesiyle 38 milyar merteküp tasarruf edilebilir

 

Kuraklık, günden güne tüm dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Türkiye‘de bir senede 60 milyar metreküp su harcandığını söyleyen Doç. Dr. Canan Acar, su tasarrufu için çözüm seçenekleri sunarak, insanları uyardı. Acar, “Hem zirai sulama sisteminin değişmesi hem de kayıp firarilerin eksiltilmesi ile sudan senede 38 milyar metreküp tasarruf edebiliriz. Harcanan su ölçüsünün büyük bir kısmı bereketsiz kullanma sebebiyle kaybediliyor. Dolayısıyla biz suyu harcamıyoruz, kaybediyoruz” dedi.

Yağışların mevsim sıradanının altında olması ve baraj sularının eksilmesiyle Türkiye, son senelerin en büyük kuraklık meselesiyle karşı karşıya. Geçen yılın bilgilerine göre Türkiye’de bir yılda harcanan su ölçüyü 60 milyar metreküp. Hem şahsi hem de sektörel alanda kullanılan su ölçüyü, bereketsiz tüketim nedenini çoğalıyor. Bir şahsın, bir günde dolaylı yollardan 7 bin litre su harcadığına dikkat toplayan uzmanlar, yurttaşları su tasarrufunun yanı gizeme bir hayli mevzuda tasarruf etmeleri için uyarırken bir senede tüketilen su ölçüsünün yarıya düşürülmesi için üreticilere muhtelif seçenekler sunuyor.

En çok tarım ve hayvancılık sektöründe su kullanıldığını söyleyen Bahçeşehir Üniversitesi BAU Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğretim Abonesi Doç. Dr. Canan Acar, “Dünyada tüketim, geçen yılın sayılarıyla alakalı 4 trilyon metreküpün üzerinde. Türkiye’de bu sayı 60 milyar metreküp. Geçen yılın bilgileriyle Türkiye, su tüketiminde dünyada 14’üncü sırada. Sektörel dağılıma baktığımızda dünyada tarım ve hayvancılık sektöründe kullanılan su yüzde 70 oranında. Ardından sanayi ve sonrasında konutsal, binalarda harcadığımız sular geliyor. Türkiye’de de tarım ve hayvancılık sektörü en büyük harcayıcı ve kullanım oranı yüzde 75’e yakın. Ancak garip bir biçimde, dünyada 2’nci sırada sanayi yer alırken Türkiye’de konutsal su tüketimi 2’nci sırada. O da yüzde 15 ortamında. Burada bakılması gereken sektör tarım ve hayvancılık” dedi.

“SALMA SULAMA USULÜ ÇOK BEREKETSİZ”

Türkiye özeline bakıldığında 60 milyar metreküpün yüzde 75’inin salma sulama usulü ile tarım ve hayvancılıkta kullanıldığını dile getiren Doç. Dr. Acar, “Bu usul, en bereketsiz ve en çok su harcanan usul. En yararlı sulama usulü ise, mikro damla sulama usulü. Bu usulle ise su tüketiminde yüzde 80 oranında tasarruf sağlanıyor. Basit bir hesapla, yalnızca salma sulama usulünü vazgeçip mikro damla sulama usulüne geçilerek 30 milyar metreküp kadar su tasarrufu sağlanabilir. Başka Bir Deyişle tarımda 1 senede harcanan su, 2 yılda harcanabilir. Bu en kolay ifadeyle, su kaynakları için 2 kat fazla zaman kazandırır” diye konuştu.

Doç. Dr. Canan Acar, laflarına şöyle devam etti:

“Türkiye’de günlük hanesel su tüketimi, yüzde 15. Başka Bir Deyişle toplam 60 milyar metreküpün 9 milyar metreküpünü harcıyoruz. Şöyle sansasyonel bir asıl var, suyun büyük bir kısmı bize erişmeden kayıp firari yoluyla gidiyor. Bu noktada, bu ölçüyü de hesaplayabiliriz. Resmi müesseseler tarafından açıklanan bilgilere göre geçen yılın tüketimi üzerinden, borulardaki firari kayıpların sıfırlanmasıyla 8 milyar metreküp tasarruf edilebilir. Başka Bir Deyişle hem zirai sulama sisteminin değişmesi hem de kayıp firarilerin eksiltilmesi toplam 38 milyar metreküp demek. Bizim kullandığımız su ölçüsünün büyük bir kısmı bereketsiz kullanma sebebiyle kaybediyor. Dolayısıyla biz suyu harcamıyoruz, kaybediyoruz.”

“BİR BİREY GÜNDE 7 BİN LİTRE SU HARCIYOR”

Bir şahsın, yiyecekten tekstile kadar kullandığı bir hayli mahsulün imal safhasında litrelerce su kullanıldığını ve buna bağlı olarak dolaylı yollardan da litrelerce su harcadığını vurgulayan Doç. Dr. Acar, “Bir birey, günlük 7 bin litre ortamında su harcıyor. Bu doğrudan harcanan su ölçüyü değil. Su, dolaylı yoldan da harcanabiliyor. Yediğimiz içtiğimiz yiyecekler, yaptığımız alışverişler ve ambalajlara kadar her mahsulün imalinde su kullanılıyor. En büyük su harcayıcısı sektör, besin sektörü. Basit bir karşılaştırma yapacak olursak hayvansal yiyecekler diyebiliriz. Zira hayvansal mahsullerin de doğrudan ve dolaylı tesiri var. Hem o hayvanın harcadığı su hem de hayvanın beslenirken harcadığı su var. Misalin 1 kg etin imal safhasında 15 bin litrenin üzerinde su gerekiyor. Bu çok bereketsiz ve pek çok mevzuda sual işareti olan bir gidişat” ifadelerini kullandı.

HIZLI VE FAZLA TÜKETİMİN TESİRİ BÜYÜK

Yurttaşların daha yavaş ve daha az harcaması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Canan Acar, “Besin tüketimine dikkat edilebilir. Bitkisel besinlere ağırlık verilebilir. Hububatlar ve nebatsal mahsuller çok daha az su ayakizine sahip. Bunun dışında ise şahsi su israfına bakılabilir. Zira bizim dolaylı olarak sektörel su tüketimine tesirimiz, fazla tüketim. Bundan birkaç sene evvel insanlar giysilerini uzun vakit giyerken, artık biz yarıyıldan yarıyıla gardırop değiştirmekten bahsediyoruz. Bu şu demek, bir t-shirtün veya pantolonun imalinde kullanılan pamuğun işlenmesi için kullanılan bir su ölçüyü de var. Aynı biçimde bir pabuç imalinde kullanılan tenin işlenmesi için kullanılan su tüketimi var. Natürel ki besin gibi elbiseye de lüzumumuz var ama aralıksız alışveriş ve tüketim deliliği mevzusunda da bir adım atabiliriz. Mesela satın aldığımız mahsulleri, kullanmıyorsak affedebilir ya da 2’nci eli düşünebiliriz” dedi.

Doç. Dr. Acar, konutta kullanılan bazı mahsullerin su tüketimine tesir ettiğini belirterek, “Kendi konutumuzu da su kullanımı açısından yararlı bir hale getirebiliriz. Konfor ve sıhhatten ödün vermeden daha düşük debili musluklara geçilebilir. Düşük debili musluklar, yüzde 50-70 arası tasarruf sağlar. Sifon suyu ölçüyü ayarlanabilir. Bazı sistemlerde çift düzey vardır. Basit bir su şişesi ile su ölçüyü tanımlanabilir. Hanesel olarak baktığımızda sifon kullanımı ile yüzde 20 oranında su harcandığını görüyoruz. Sifonda su tasarrufunu yüzde 80’e kadar çoğaldırabilecek sistemler var” diye konuştu.

SUSUZ KALIRSAK ELİMİZDE BİR ŞEY KALMAZ”

Suyu şuurlu bir biçimde kullanmaya çalıştığını söyleyen Ercan Erol, “Kimse tasarruf etmiyor. Oysa şu an fazla yağmur yağmadığı için herkesin daha şuurlu biçimde su kullanması gerekir. Dişlerimi fırçalarken musluğu kapatıyorum, banyo yaparken kısa yakalıyorum. Bu biçimde tasarruf etmeye çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

Hem dünya hem de gelecek jenerasyonlar için suyun tasarruflu kullanılması gerektiğini dile getiren Safiye Güneş, “Susuz kalırsak, hiçbir şeyimiz olmaz. Pandemiden daha makûs günler bizi bekler. Bulaşıkları kağıt havluyla arınıp aygıta yerleştiriyorum, o deviriyor zati. Mesela ön devireme yapmadan, aygıtın sıradan programını kullanıyorum. Sebze, meyve devirirken bir kabın içine doldurup bekletiyorum. Suyun çok akmasını istemiyorum. İçine azıcık sirke koyunca da arınılıyor. Suyu ne kadar tasarruflu kullanırsak o kadar iyi. Bu ülke bizim. Şimdi susuz kalırsak, bizden sonraki jenerasyon ne yapacak?” diye konuştu.

“GELECEĞİ DE DÜŞÜNMEK GEREKLİ”

Bugünü düşünerek yapılan alışverişlerin ve tüketimlerin ileride meselelere yol açabileceğini söyleyen Adem Sercan Canik ise, “Hakikatinde her şeyin tasarrufunu yapmak gerekiyor. Böyle giderse ileride elimizde hiçbir şey kalmayacak. Hepimizin, ileriyi düşünerek hareket etmesi gerekli. Şimdiyi düşünüyoruz ama ileriyi düşünmüyoruz” dedi.

Bulaşıkları ve çamaşırları biriktirerek yıkamaya itina gösterdiğini ifade eden Birgül Ökten, “Çamaşırı biriktirip deviriyorum, bulaşıkları aygıtta deviriyorum, duşu kısa yakalıyorum. Pandemide dışarı çıkmıyoruz. Bu sebeple daha az alışveriş yapmaya itina gösteriyorum. Giysi hiç almıyoruz. Konuttaki giysileri giyiyoruz” diyerek bir hayli açıdan tasarruf ettiğini söyledi.

Tarımsal sulama sisteminin değişmesiyle 38 milyar merteküp tasarruf edilebilirTarımsal sulama sisteminin değişmesiyle 38 milyar merteküp tasarruf edilebilirTarımsal sulama sisteminin değişmesiyle 38 milyar merteküp tasarruf edilebilirTarımsal sulama sisteminin değişmesiyle 38 milyar merteküp tasarruf edilebilirTarımsal sulama sisteminin değişmesiyle 38 milyar merteküp tasarruf edilebilir

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

En güncel tarım haberleri habertarim.net farkıyla sunulmuştur

https://habertarim.net/wp-content/uploads/2021/01/tarimsal-sulama-sisteminin-degismesiyle-38-milyar-mertekup-tasarruf-edilebilir.jpg

UCUZ MEYVE FİDANLARI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.