Site Rengi

tarım hayvancılık desteklemeler
DOLAR
18,6336
EURO
19,4066
ALTIN
1.051,84
BIST
4.874,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
14°C
İstanbul
14°C
Çok Bulutlu
Pazartesi Çok Bulutlu
15°C
Salı Az Bulutlu
14°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
15°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
15°C

KABUKLU BİTE DİKKAT!

KABUKLU BİTE DİKKAT!

KABUKLU BİTE DİKKAT!
Hakimiyet altına alınmadığı ve yoğunluğun çok fazla olduğu yerlerde ağaçları ve fidanları kurutabilirler. Meyve üzerine yerleşenler meyvenin büyümesini maniler, niteliğinin düşmesine neden olur.

Ergin dişi fertler virgül biçiminde 2-3.3 mm uzunluğunda grimsi kahverengi bir kabukla kaplıdır. Kabukları üzerinde baş tarafta portakal sarısı renginde birinci yarıyıl larva kabuğu vardır. Bu kabuğun altındaki dişi transparan beyaz renkte; bedenin ön kısmı dar, arka kısmı ise geniş ve yuvarlak yapıdadır.

Erkek pupanın kabuğu 1.0-4.5 mm boyunda, oval ve arka kısmı kavislidir. Prepupa yarıyılında kabuk azıcık daha uzamış ve rengi sarih kahverengine dönmüştür. Gözler besbellidir. Bacak, anten ve kanat izleri görülmeye başlar. Pupa yarıyılında kabuk arka taraftan ergin çıkışına imkân verecek biçimde aralanmaya başlar. Ergin erkek kabuk altından geriye doğru çıkar. Erkeklerin anten, bacak ve kanatları gelişmiş olup, bir çift kanat bulunur.

Dişi kabuğu altında bulunan yumurtaları oval ve transparandır. Üç larva yarıyılı vardır. Yumurtadan yeni çıkmış olan larva, transparan, beyaz renkte ve hareketlidir. Kısa bir zaman nebat üzerinde gezdikten sonra, ana kabuğunun etrafında veya uygun buldukları yerde, hortumlarını nebat dokusuna sokarak beslenmeye başlar ve kendilerini buraya tespit ederler.

Kendini nebata tespit eden larvaların üzeri, bedeninden salgıladığı beyaz renkli mum yapısında pamuğumsu ipliklerle kaplanmaya başlar. Bedenin üzerinde beyaz bir katman oluşur. Bu yarıyılda bacak ve antenler kaybolur. Bu hareketli larva yarıyılının sonunda, bedeninde kahverengi bir kabuk oluşmaya başlar. Bu yarıyılda beden kabukla bitişiktir ve kabuktan parçalamaz, dişinin kabuğu yan ve arkadan uzamaya başlar, sonunda virgül biçimini alır. Hareketli larva yarıyılında oluşan beyaz mumumsu iplikler kaybolur ve kabuk parlak bir renk alır.

Kışı, yumurta halinde dişi kabuğunun altında geçirir. İlkbaharda birinci döle ait ilk hareketli larva çıkışı nisan sonu-mayıs başlarında elma ağaçlarında çiçek taç yapraklarının ¾’ü döküldüğü zaman olur. Hareketli larva çıkışından 34-37 gün sonra, erkek pupa kabuklarının altından kanatlı erkekler çıkar, dişiler de ergin yarıyıla geçerler.

Erkeklerin ağız parçaları körelmiştir, beslenemezler. Çiftleşmeden kısa bir zaman sonra can verirler. Dişiler 24-32 gün beslendikten sonra, haziran sonu temmuz başlarında yumurtlar ve yumurtlama sona erince can verirler.

Yumurtalardan takribî temmuz ortalarına doğru ikinci dölün hareketli larvaları çıkar, yaz sonlarına kadar beslenir, alana gelen dişiler eylül ortalarında kendi kabuğu altına yumurta koymaya başlar. Bir dişi 1169 yumurta vazgeçebilir. Senede 2 döl verir.

Hortumlarını nebat dokusuna sokup kendilerini tespit ettikten sonra dal, yaprak, meyve sapı ve meyve, hatta gövdeye kadar yerleşip nebat öz suyunu emerek hasarlı olurlar. Bir taraftan nebat öz suyu ile beslenirken öteki taraftan da nebat için zehirli madde salgılarlar.

Hakimiyet altına alınmadığı ve yoğunluğun çok fazla olduğu yerlerde ağaçları ve fidanları kurutabilirler. Meyve üzerine yerleşenler meyvenin büyümesini maniler, niteliğinin düşmesine neden olur.

Misafircileri arasında; elma, armut, şeftali, kayısı, iğde, ceviz, fındık, kara ağaç, söğüt, asma ve kavak bulunmaktadır.

Bu hasarlının parazitoitler tarafından %44’e varan oranlarda parazitlenebildiği ve predatörler tarafından da %47’ye varan oranlarda yıkım edilebildiği tanımlanmıştır. Bunlardan H. malus, gerek yoğunluk, gerekse ufalayış ve tesir istikametinden hasarlıyı baskı altında yakalayabilmektedir.

Elma, Armut ve Ayvada Virgül Kabuklu Biti Çabası

Kültürel Tedbirler

Kışın hasarlı ile bulaşık dallar budanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır.

Biyolojik Gayret

Yoğun ilaçlamalardan sakınıldığı takdirde, natürel düşmanlar, bu hasarlıyı genellikle baskı altında yakalayabilmektedir. Bu hasarlıya karşı mecburi kalmadıkça yaz ilaçlamaları yapılmamalıdır.

Kimyevi Gayret

İlaçlama zamanı

Kimyevi gayret kış ve yaz ilaçlamaları biçiminde yürütülür. Kışın yapılan hakimiyetlerde 5 cm uzunluğundaki bir dalda, altında yumurta bulunan en az 5 adet dişi kabuğu görülmesi o bahçenin ilaçlanmasını gerektirmektedir. Kış ilaçlaması yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında gözler kabarmadan 2-3 hafta, sert çekirdekli meyve ağaçlarında ise 3-4 hafta evvel yapılmalıdır.

Birinci ve ikinci döle karşı yapılacak yaz ilaçlamalarına karar vermek için, ilkbaharda ve temmuz başlarında yumurta açılımından evvel hakimiyet edilir ve 5 cm uzunluğunda bir dalda, altında canlı yumurta bulunan en az 5 adet dişi kabuğu bulunduğunda, yumurta açılımından en geç 7-10 gün sonra azami larva çıkışında ilaçlama yapılmalıdır.

Hasarlının çabası için Tarım şehir ve ilçe müdürlüklerine başvuru ediniz.

Tarim.gov.tr
En güncel tarım haberleri habertarim.net farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.