Site Rengi

tarım hayvancılık desteklemeler
DOLAR
18,6066
EURO
18,5352
ALTIN
1.028,78
BIST
3.484,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
21°C
İstanbul
21°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
21°C
Cuma Az Bulutlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
21°C
Pazar Az Bulutlu
21°C

KOZALAK AKARINA DİKKAT

KOZALAK AKARINA DİKKAT

KOZALAK AKARINA DİKKAT
Fındık bahçelerinin özel bir hasarlısı olan Fındık Kozalak Akarı gözle görülemeyecek kadar minik, meyve veya sürgün gözlerine girerek onların kabarıklaşıp kozalak biçimini almalarına neden olur. Deforme olan gözler büyüyemediğinden uç kurumaları ve mahsulde eksilme alana kazanç. Kozalak akarı hasarını 2 cins alana getirmektedir.

Bu hasarlıların bedenleri ince, uzun, silindir biçiminde, mat beyaz renklidir. Her iki cins de çok minik olup, gözle görülmezler. Kışı kozalaklar içinde geçirip ilkbaharda yeni açılan yaprak koltuklarındaki ikinci sene sürecek tomurcuklara girerek beslenme ve üremelerine devam ederler. Temmuz ayından itibaren tomurcuklarda şişmeler başlar, Ağustos ayında ise nohut büyüklüğüne erişir. Her iki cins de Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olarak bulunmaktadır ve tam fındık çeşitleri üzerinde beslenmektedirler. Fındık çeşitlerinin, fındık kozalak akarlarına karşı hassasiyetleri değişiktir. Duyarlı çeşitlerde %70’e varan hasara neden olabilirler.

En duyarlı çeşitler, Tombul, Mincane ve Uzunmusa, en dayanıklı çeşitler ise Acı, Kuş ve Palaz’dır. Fındık kozalak akarları yalnızca fındık çeşitleri üzerinde beslenmekte ve başka nebatlarda hasarlı değildir. Tomurcuk içinde beslenen fındık kozalak akarları Fındık kozalak akarının oluşturduğu kozalaklar Fındık kozalak akarları fındığın sürgün tomurcuklarında, erkek ve dişi çiçeklerinde beslenerek büyük ekonomik kayıplara neden olurlar. P. avellenea dişi ve erkek çiçek tomurcuklarında beslenerek kozalaklar oluşturmaktadır. Ayrıca yaprak tomurcuklarında beslenerek bu tomurcukların kurumasına ve dökülmesine neden olmaktadır. Fındık kozalak akarının oluşturduğu kozalaklar C. vermiformis cinsi kozalak oluşturmamakta, P. avellenea cinsinin oluşturduğu kozalaklar içinde beslenmektedir. Her iki cinsin beslenmesi neticesinde dişi ve erkek çiçekler, tomurcuklar ve kozalaklar dökülerek kuru sürgünler oluşmaktadır.

Fındık Kozalak Akarına karşı en tesirli çaba biçimi Mekanik Çabadır.

Mekanik Çaba, Kozalakların kışın yapraksız yarıyılda bir araya gelip bahçe içerisinde bir yere vazgeçilmesi biçiminde yapılan bir çaba usulüdür. Bir Araya Gelen Kozalaklar netlikle yakılmamalı ve gömülmemelidir. Kozalakların içi öbür verimli akar ve böcekler için de bir sığınak yeridir. Fındık Kozalak Akarı çok yavaş hareket ettikleri ve negatif etraf koşullarından çok tez etkilendikleri için kozalakları terk edemezler ve kuruyan kozalaklar içinde gıda bulamadıkları için can verirler. Kozalakların içerisinde barınan verimli böcekler kozalakları terk ederek faaliyetlerini devam ettirirler.

Bahçelerinde kozalak bulunan üreticilerimiz yapraksız yarıyılda kozalakları toplayıp bahçe içerisine bırakarak hem tesirli bir çaba yapmış olacak; hem de kimyevi ilaçların etraf-insan ve bereketlilere vereceği hasarı önlemiş olacaklardır.

Kesintisiz Mekanik Çaba yapılan fındık bahçelerinde kimyevi çabaya gerek dinlenmez.

Kimyevi çaba yapılacak bahçelerde ise salt bir ön sayım yapılmalıdır. Bu emelle 1-10 da büyüklüğündeki bahçelerde 10 ocak, 11-20 da büyüklüğündeki bahçelerde 20 ocak, 21-30 da büyüklüğündeki bahçelerde 30 ocak işaretlenir. Bu ocakların birer dalındaki kozalak sayılır. Bir dalda vasati 5 kozalak varsa ilaçlı çabaya karar verilir.

Kimyevi Çaba için en uygun zaman akarların göçünün yoğun olduğu Nisan sonu Mayıs ayı ortalarına kadar olan zamandır. Zaferli bir çaba için yaprak ve sürgünlerin tamamen ilaçlanması gerekmektedir. İlaçlamalar bir hafta içerisinde tamamlanmalıdır.

Tarim.gov.tr
En güncel tarım haberleri habertarim.net farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.