Site Rengi

tarım hayvancılık desteklemeler
DOLAR
18,5876
EURO
18,4930
ALTIN
1.027,86
BIST
3.484,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
21°C
İstanbul
21°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
21°C
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
21°C

LAHANAGİLLER`DE KÖK-TÜMÖR HASTALIĞI VE ÇABASI

LAHANAGİLLER`DE KÖK-TÜMÖR HASTALIĞI VE ÇABASI

LAHANAGİLLER`DE KÖK-TÜMÖR HASTALIĞI VE ÇABASI
Kök-Tümör hastalığının ikinci yarıyıl larvaları ve erkekleri iplik biçiminde, dişileri armut veya limon biçiminde olup mikroskobik canlılardır.

Tanımı ve Yaşayışı:

Kök-tümör hastalığının ikinci yarıyıl larvaları ve erkekleri iplik biçiminde, dişileri armut veya limon biçiminde olup mikroskobik canlılardır. Dişi, bedeninin hemen arttaki, bir kısmı köke defineli, bir kısmı kök yüzeyinde olan jelatinimsi bir maddeden oluşan kese içine yumurtalarını vazgeçtikten sonra can verir. Davetlici türüne ve nematod türüne göre değişmekle birlikte, bir kese içinde vasati 400-500 yumurta bulunur. Birinci larva yarıyılını yumurta içinde geçiren nematod daha sonra üç larva yarıyılı daha geçirip ergin hale geçer. Nematod yalnızca ikinci larva yarıyılında nebat köklerine giriş yapabilir. Kışı tümörlü nebat kökü artıklarında ve toprakta yumurta veya larva halinde geçirir. Hafif ve orta kişilikli topraklarda yaşar, ağır toprakları hoşlanmaz. Toprak sıcaklığı 10°C’den alt ise büyüyemez, hasarı 15°C’de başlar. Büyüme süresi laboratuvar koşullarında 27°C’de 3-4 haftadır.

Hasar Biçimi: 

Kök-tümör nematodları iç asalak endoparazit nematodlardır. Davetlicisi olduğu nebatın kök sisteminde tümörlere neden olur, nebatın mesajım dokularını bozarak topraktan su ve gıda alışverişini kısıtlar. Nebatta büyüme yavaşlar ve durur, bodurlaşma görülür. Yapraklarda sararma, çiçek ve meyve dökülmelerine neden olur. Enfeksiyon ağır ise nebat tamamen kuruyabilir. Kökte oluşan tümörün büyüklüğü ve biçimi, nebat cinsi ve yaşına göre farklılık gösterir. Domates, kabak ve hıyar nebatı köklerinde büyük tümörler oluşurken, biber nebatında oluşan tümörler oranla ufaktır. Kök-tümör nematodları’nın ikincil hasarı ise, kılcal köklerde açmış olduğu yaralardan giren toprak orijinli patojenlerin nebatta oluşturduğu hastalıklardır. Kök-tümör nematodları’nın neden olduğu verim kayıpları, popülasyon yoğunluğuna ve nebat çeşidine göre değişmekte olup, bu oran sebzelerde genel olarak %15-85’dir. Sera şartlarında yetiştirilen hıyarlarda ise, % 16-47 arasında ürün kaybına neden olabilmektedir.

Misafircileri:

Polifag bir hasarlıdır. Kök-tümör nematodları’nın aralarında lahanagiller ve kabakgiller familyaları da dahil sebze, ziynet nebatları ve meyveleri içeren 2000’den fazla davetlicisi vardır. Bir hayliyi de Kök-tümör nematodları için uygun misafircidir. Özellikle Köpek üzümü Solanum nigrum L., bu nematodlara misafircilik yaparak bulaşık sahalarda enfeksiyon kaynağı oluştururlar.

Gayret Usulleri

Kültürel Tedbirler

. Nebatsal yapımda nematodla bulaşık olmayan fideler kullanılmalıdır.

. İmal materyali ekim veya dikimden evvel kesinlikle nematolojik doğrultudan tahlil edilmelidir.

. İmal yapılacak alandan ekim-dikim evveli kesinlikle toprak misali alınarak nematod incelemeyi yaptırılmalıdır.

. Nematoda dayanıklı çeşitler ile dayanıklı/ tolerant aşılı fideler kullanılmasına özen gösterilmelidir.

. Sulama suyunun nematodla bulaşık olmamasına dikkat edilmelidir.

. Yaz aylarında toprak 15 gün ara ile 30-40cm derinlikte en az 2 kere alt üst edilerek nematod popülasyonu eksiltilmelidir.

. Hasat sonunda nematodla bulaşık nebat kökleri bir araya gelip yıkım edilmelidir yakma, güneşte kurutma gibi.

. Bulaşık alanlarda kullanılan toprak operasyona alet ve cihazları arınılmadan kullanılmamalıdır.

. Sera girişlerinde sönmemiş kireç kullanılarak pakliğe dikkat edilmelidir.

Karantina Temkinleri:

Kök-tümör nematodları ile bulaşık imal materyallerinin pak bölgelere bulaştırılmasına mani olunmalıdır.

Fiziksel Tedbirler:

Yazın sıcak aylarında 4-8 hafta zamanla yapılacak solarizasyon uygulaması topraktaki nematod yoğunluğunu ehemmiyetli miktarda düşürmektedir bu uygulama özellikle sera şartlarında tesirli olmaktadır.

Kimyevi Gayret

Kök-tümör nematodu hastalığı ile bulaşık alanlarda hasarlıya karşı ilaçlı gayret ekim dikim evveli, toprak işlendikten sonra ekim tavına geldiğinde ve toprak sıcaklığının 15 °C’nin üzerinde olduğu zamanlarda, özellikle güz aylarında yapılmalıdır. İlaçlamalarda ruhsatlı nematisitler kullanılmalıdır. Uygulama sırasında ilacın yaftayı üzerinde yazan kültür nebatları, bekleme müddetleri ve dozlar dikkate alınmalıdır.

tarimorman.gov.tr
En güncel tarım haberleri habertarim.net farkıyla sunulmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.