Site Rengi

tarım hayvancılık desteklemeler
DOLAR
15,8112
EURO
16,8843
ALTIN
937,95
BIST
2.380,90
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
24°C
İstanbul
24°C
Açık
Salı Açık
26°C
Çarşamba Açık
26°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Parçalı Bulutlu
25°C

LİSANSLI AMBARCILIĞA 5 SENEDE 323 MİLYON TL TAKVİYE

LİSANSLI AMBARCILIĞA 5 SENEDE 323 MİLYON TL TAKVİYE

LİSANSLI AMBARCILIĞA 5 SENEDE 323 MİLYON TL TAKVİYE
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “Lisanslı ambar kapasitesi 1,8 milyon tondan, 4 kat çoğalışla, toplam 7 milyon tona erişti” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Video Konferans usulüyle tertip edilen ‘Lisanslı Ambarcılık Değerlendirme Buluşmasına katıldı. Lisanslı ambarcılık sistemindeki büyümelerin ele alındığı, meselelerin değerlendirildiği ve maksatların ortaya konulduğu buluşmada, zirai mahsul ticaretinin çoğalması ve borsaların büyümesiyle, Lisanslı ambarcılığın bu yapıyı destekleyen en ehemmiyetli unsur olarak öne çıktığını vurgulayan Bakan Pakdemirli “Lisanslı ambarcılık kapsamında Ülkemizde 2000’li senelerde başlayan süreç, 2005 senesinde, Lisanslı Ambarcılık Kanunu’nun çıkmasıyla sürat kazandı.  2010 senesinde kurulan Toprak Mahsulleri Ofisi-Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği LİDAŞ ülkemizin ilk lisanslı ambarcılık firmayı oldu. Toprak Mahsulleri Ofisi-Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği LİDAŞ tarafından 2011 senesinde Ankara Polatlı’da kurulan 40 bin ton kapasiteli Lisanslı tahıl ambarı, bu alanda ülkemizdeki ilk ambar” diye konuştu.

 

LİSANSLI AMBAR KAPASİTESİ 7 MİLYON TON

İlk lisanslı ambarın kuruluşu üzerinden geçen takribî 10 senede, sağlanan takviye ve teşviklerle bu sistemin giderek gelişmeye ve büyümeye başladığını söyleyen Pakdemirli “Özellikle, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin sağladığı imkânlar sayesinde, son 3 senede hem lisanslı ambar firmayı rakamında, hem de kapasitede büyük çoğalışlar oldu. Böylece; lisanslı ambar firmayı rakamı 38’den, bugün 3,3 kat çoğalarak, 126’ya erişti. Lisanslı Ambar kapasitesi ise 1,8 milyon tondan, bugün itibariyle 4 kat çoğalışla, 177 noktada, toplam 7 milyon tona erişti. Toplam kuruluş izni alan işletme rakamı ise 232’ye yükselerek, kuruluş izni verilen kapasite 15,7 milyon tonun üzerine çıktı. Lisanslı ambarcılıkta; mahsul bazında tahıl ile başlayan bu süreç, baklagiller ve yağlı tohumlar, pamuk, fındık, zeytin-zeytinyağı, kuru kayısı ve antepfıstığının dâhil olmasıyla giderek genişledi. Toplam lisanslı ambarların bugün itibariyle yüzde 99’unu tahıl oluşturmaktadır. Öbür mahsullerde ise; 13 bin 250 tonu fındık, 36 bin tonu pamuk, 5 bin tonu kuru kayısı, 2 bin tonu antepfıstığı ve 13 bin 500 tonu zeytin veya zeytinyağı lisanslı ambarı faaliyet göstermektedir” dedi.

LİSANSLI DEPOCULUKÜRETİMİN VE HASILATIN TEMİNATI

Lisanslı ambarcılığın imalin ve hasılatın teminatı olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli “Türk çiftçisi usanmadan, bıkmadan, yorulmadan, ekmeye, biçmeye ve hasadını yapmaya devam ediyor. Çiftçilerimizin bu çabalarının neticesinde; 2020 senesinde toplam nebatsal imalimiz, bir evvelki seneye göre 7 milyon ton çoğalışla 124 milyon tona erişerek, Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Buradan tam çiftçilerimize teşekkür ediyor, ellerine, emeklerine sıhhat diyorum. İşte lisanslı ambarcılık bu emeği ve yararı garanti altına alan, çiftçimizin hasılatını ve kazancını daha da çoğaldıran bir sistemdir. Bu sistem sayesinde çiftçimiz ambar giderlerinden kurtularak, mahsulleri tehlikesiz, sigortalı ve sıhhatli biçimde çağdaş ambarlarda muhafaza ederek gizliyor. Böylece; hasat yarıyılında talep yığılması sebebiyle oluşan maliyet düşüşlerinden daha az etkileniyor.  Tabi; lisanslı ambarlardaki mahsulünü sonraki aylarda daha yüksek maliyetten satma imkânına kavuşuyor” açıklamasını yaptı.

LİSANSLI AMBAR İLE MAHSULLER KAĞITLARIN EL METAMORFOZUYLA PAZARLANIYOR

Lisanslı ambar ile artık kamyonların değil, kâğıtların el değiştirerek mahsullerin pazarlandığını ifade eden Bakan Pakdemirli “Başka Bir Deyişle; lisanslı ambara teslim ettiği mahsul karşılığında aldığı mahsul tahvili ile mahsul borsasında, elektronik civarda mahsulünü daha geniş bir yelpazede çok rakamda müşteriye eriştirebiliyor.  Lisanslı ambara koyduğu mahsullerini güvence göstererek uygun şartlarda kredi kullanabiliyor. Tabi, Lisanslı ambarcılık sisteminin üretici yanında sanayiciye de ehemmiyetli katkıları var. Sanayici gereksinim dinlediği ölçü, cins ve nitelikte hammaddeyi, emin biçimde, Lisanslı ambarlardan kısa zamanda temin edebiliyor. Böylece sanayici; ambar ve nakliye giderlerini eksiltmiş oluyor. Bu sistem sayesinde piyasalarda öngörülebilirlik sağlandığından, sanayici tasarılamasını daha doğru biçimde yapabiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

Lisanslı Ambarcılık ve Mahsul İhtisas Borsalarının birbirinden bölmez birer parça olduğuna vurgu yapan Bakan Pakdemirli şöyle devam etti: Mahsul ihtisas borsaları Lisanslı ambarcılık sisteminin işlerliğini artıran, mahsullerin kayıt altına alındığı, alım satımının yapıldığı, hareketlerinin takip ve hakimiyet edildiği bir yapı. Üretici, mahsulünü lisanslı ambara teslim ettiğinde, kendisine Elektronik Mahsul Tahvili, kısa ismiyle ELÜS veriliyor. Üretici bu doküman ile mahsullerini istediği zaman satabiliyor. ELÜS sayesinde; Ziraat Bankası’ndan 5 Milyon Liraya kadar sıfır faizli kredi kullanarak, finansman gereksinimini karşılıyor. Borsalar sayesinde üreticiler mahsullerini yalnızca mahallî piyasada değil, milli ve beynelmilel pazarlara da eriştirebiliyor. Tabi bu gidişat, hem rekabeti, hem de hasılatı birliktesi getiriyor.  İhtisas borsalarında mahsuller, niteliğe göre sınıflandırarak maliyetleri tanımlandığından, bu yapının büyümesi, nitelikli imalin çoğalmasına da doğrudan katkı sağlamaktadır. Ayrıca, mahsulleri temsil eden ISIN kodu rakamının eksiltilmesiyle ELÜS harekâtları derinlik kazanacak, mahsul ihtisas borsası maliyet yaradılışında daha etkin rol alacak ve piyasa maliyetlerinin daha saydam civarda oluşması sağlanacaktır. Böylece, zirai mahsullerin maliyetlerinde zaman ve mekân gibi etmenlerden kaynaklı değişiklikler karşılama edilecek, harcayıcılar bu mahsullere daha uygun ve hakikat sayılarla erişebilecektir”

BESİN GÜVENLİĞİ DAHA SAĞLAM HALE GELİYOR

Dünya popülasyonunun 2050’de 10 milyara, ülkemiz popülasyonunun ise 100 milyona erişmesinin beklendiğini ifade eden Pakdemirli “2050’de bu popülasyonun besin gereksinimini karşılamak için bugünkünden yüzde 60 daha fazla yapım yapmak zorundayız.  Öbür taraftan, Dünya’da üretilen yiyeceğin her sene 3’te biri ne yazık ki kayıp ve israf oluyor. Bunun neredeyse yarısı, başka bir deyişle toplam imalinin %14’ü, hasattan perakendeye kadar olan süreçte kayba uğruyor. İmali artırmak için yoğun mücadele gösterirken, bu kayıpları ve israfı görmek bizi gerçekten çok üzüyor. Emelimiz ulusumuza; devamlı, yeterli, besleyici ve emin besin sunmaktır. İşte Lisanslı ambarlar; tarım mahsullerini tehlikesiz ve sıhhatli civarlarda niteliğini gözeterek uzun zaman muhafaza ettiğinden dolayı, bu kaybı eksiltmekte ve besin güvenliğimizi daha sağlam hale getirmektedir” diye konuştu.

TAKVİYE VE MUAFİYET UYGULNIYOR

Lisanslı ambarcılık sisteminde bir hayli takviye ve muafiyetler uyguladıklarını belirten Bakan Pakdemirli “Lisanslı ambarlarda mahsulü muhafaza eden üretici, üretici birliği, kooperatiflere mahsul çeşidine göre kg başına ambar kira takviyeyi veriyoruz. Ayrıca, kira takviyeyi alan üreticilere 750 Liraya kadar nakliye takviyeyi ve 25 Lira inceleme takviyeyi ödüyoruz. 2015 senesinde başlayan Lisanslı ambarcılık takviyeleri kapsamında; bugüne kadar beş senede toplam 323 Milyon Lira takviye sağladık. Bu yardımın yüzde 78’ini, başka bir deyişle 252 Milyon Lirasını ise son 2 senede ödedik. Ayrıca üreticilerimizin lisanslı ambarlarda mahsul teslimlerinde %2 tarımsal stopaj, %20 kazanç ve müesseseler ödentisi ile % 2 SGK prim kesintisinden muaf olduğunu da özellikle belirtmek isterim” dedi. Lisanslı ambar yatırımlarına da ehemmiyetli teşvik ve kredi imkânları sunduklarını vurgulayan Bakan Pakdemirli “Lisanslı ambarcılık yatırımlarına; Ziraat Bankası tarafından 50 Milyon Liraya kadar yüzde 50 faiz indirimli kredi sağlanıyor. Yatırım teşvik sistemi kapsamında ise Lisanslı ambarcılık öncelikli yatırımlar kapsamındadır. Bu kapsamda lisanslı ambar yatırımcıları; ödenti indirimleri, faiz ve kar hisseyi takviyeyi, sigorta primi takviyeleri, yatırım yeri tahsisi gibi çok rakamda takviye kaleminden yararlanabilmektedir” açıklamasını yaptı.

ELÜS İLE ÜRETİCİ DAHA ÇOK KAZANIYOR

Üretici arkadaşı bu siyasetler uyguladıklarını bunun yanında Toprak Mahsulleri Ofisi üzerinden lisanslı ambarcılık sistemini de teşvik ettiklerini söyleyen Pakdemirli “Toprak Mahsulleri Ofisinin 2016 senesinde başladığı lisanslı ambarlarda ELÜS yoluyla, tahıl alım-satımı son 4 senede büyük büyüme gösterdi.  Toprak Mahsulleri Ofisi; 2016’da 12 noktada alım yaparken, 2020 senesinde 108 lisanslı ambardan alım yaptı. 2016 senesinde Toprak Mahsulleri Ofisi toplam alımının yalnızca %5’i ELÜS kapsamında iken, bu oran 2020 senesinde %80’lere erişmiştir.  Maksadımız, lisanslı ambarcılık sisteminin ülke genelinde yaygınlaşmasıyla beraber, Toprak Mahsulleri Ofisinin üreticiden yaptığı alımların tamamını, lisanslı ambarlar üzerinden ELÜS yoluyla asıllaştırmak. ELÜS yoluyla mahsulünü Toprak Mahsulleri Ofisine veya piyasaya satan üreticimiz daha fazla kazanç elde ediyor” diye konuştu. Bunu somut misalle anlatan Bakan Pakdemirli “Çiftçimiz; bir kamyon başka bir deyişle 20 ton buğdayını bu sene açıkladığımız 1.650 Lira’dan Toprak Mahsulleri Ofisi işyerine sattığında, ödenti, SGK ve hizmet değeri gibi kesintilerle eline net 31 bin 350 Lira geçti. Ama Lisanslı ambar üzerinde ELÜS olarak satarsa eline net 33 bin 400 Lira geçiyor. Başka Bir Deyişle kazancı yüzde 7 çoğalmış oluyor. Yeniden 20 ton nohudunu ELÜS üzerinden satarsa, net kazancında yüzde 6 çoğalış oluyor. Kuru kayısıda ise 5 tonU üzerinden eş sistemde ELÜS ile satış yaparsa net kazancında yüzde 5 çoğalış oluyor” dedi. Lisanslı ambarcılığın imalin garantisi, üreticinin hasılatı, tarım mahsulleri ticaretinin ana çarkı olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli “Son iki buçuk senede sürat verdiğimiz çalışmaları, daha da yukarıyalar taşıyacağız. Bakanlığımız, Toprak Mahsulleri Büroyu Genel Müdürlüğü tarafından tertip edilen bu değerlendirme buluşmasının, Lisanslı Ambarcılığın büyümesine büyük katkı sağlayacağına vicdandan inanıyorum” diyerek laflarını bitirdi.

En güncel tarım haberleri habertarim.net farkıyla sunulmuştur.

Son Dakika Tarım Haberleri için tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.