Site Rengi

tarım hayvancılık desteklemeler
DOLAR
15,8006
EURO
16,8853
ALTIN
939,89
BIST
2.380,90
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
24°C
İstanbul
24°C
Açık
Salı Açık
26°C
Çarşamba Açık
26°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Parçalı Bulutlu
25°C

YÜZDE 50 HİBE YARDIMI SAĞLANACAK

YÜZDE 50 HİBE YARDIMI SAĞLANACAK

YÜZDE 50 HİBE YARDIMI SAĞLANACAK
Tarım ve Orman Bakanlığı, damızlık manda düvesi yetiştiricilerinin firmalarında yeni inşaat üretimi veya kapasite artırımı/rehabilitasyon çalışmalarına, damızlık dişi manda ve manda boğası ile yem karma ve dağıtma aygıtı alımlarına, hibeye temel alım meblağlarının yüzde 50’si oranına desteklediyecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı, damızlık manda düvesi yetiştiricilerinin firmalarında yeni inşaat üretimi veya kapasite artırımı/rehabilitasyon çalışmalarına, damızlık dişi manda ve manda boğası ile yem karma ve dağıtma aygıtı alımlarına, hibeye temel alım meblağlarının yüzde 50’si oranına desteklediyecek.

 

Bakanlık tarafından hazırlanan “Damızlık Manda Düvesi Yetiştiriciliğinin Yardımlenmesine Ait Uygulama Temelleri Bildiriyi”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Beyannameyle, damızlık manda yetiştiriciliği yapan çağdaş büyükbaş hayvancılık şirketlerinin kurulmasını, ülkenin bu alandaki lüzumunun karşılanmasını, manda rakamının artırılmasını, et-süt imalinde yararlılığın ve niteliğin yükseltilmesini, kırsal alanlarda istihdamın geliştirilmesini sağlayacak yatırımların desteklenmesine ait usul ve temeller tanımlandı.

Buna göre, bildiri kapsamındaki yardımlardan, yeni yatırım projelerinde inşaat üretimi, hayvan alımı ile makine, alet ve donanım alımı olarak tanımlanan projelerin üçüyle beraber müracaat eten damızlık manda yetiştiricileri birliği azalarına, rehabilitasyon veya kapasite artırımı projelerinde mevzuya ait Cumhurbaşkanı Kararı kapsamındaki manda yetiştiriciliği yatırım mevzularından en az birini ihtiva eden projeyle müracaat eten yatırımcılara yardım verilecek.

Damızlık manda yetiştiricileri birliklerinin müracaatlarında, birliğe abonelik koşulu aranmayacak.

Müracaat Yeri, İstenecek Evraklar ve Zamanı

Yardımlemeden faydalanmak isteyen yatırımcılar, Bakanlıkça tanımlanan ve internet sayfasında duyurulan vakit içinde yatırımı yapacağı yerdeki şehir müdürlüğüne başvuru edecek.

Müracaatlar, yapıldığı sene için geçerli olacak. İstenecek evraklar, Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından uygulama kılavuzunda belirtilecek.

Aynı mevzudaki yatırımlarda, değişik kamu müessese ve kuruluşlarının faiz indirimi ve hibe yardımı kalitesindeki yardımlarından yararlanan yatırımcıların müracaatları değerlendirilmeyecek.

Müracaat sahibi, damızlık manda yetiştiriciliği ve ahır üretimi mevzularında Bakanlık veya değişik kamu müessese ve kuruluşlarınca uygulanan faiz indirimi veya hibe yardımı programlarından faydalanmadığına, faydalanmış ise mevzuya ait Cumhurbaşkanı Kararı kapsamındaki hibe dayanağının iptal edileceğini kabul ettiğine dair noter tasdikli taahhütname verecek.

Yatırım Mevzuları ve Hibe Oranları

Bildiri kapsamında yeni inşaat üretimi veya kapasite artırımı/rehabilitasyon mevzusunu içeren inşaat yatırımına hibeye temel reelleşme meblağının yüzde 50’si oranına destekledinecek. Ayrıca, damızlık dişi manda ve manda boğası, yem karma ve dağıtma aygıtı ile gübre sıyırıcı alımlarına hibeye temel alım meblağlarının yüzde 50’si oranında hibe yardımı sağlanacak.

Mevzuya ait Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında, reel veya tüzel bireyler hibe takviyesinden bir kere faydalandırılacak.

Hibeye temel yatırım mevzularına ait meblağların üst hududu, bütçe imkânları dikkate alınarak merkez proje değerlendirme komiteyi tarafından tanımlanacak ve şehir müdürlüklerine bildirilecek.

Onaylanan yatırım meblağının üst hududunu aşan kısmı, ayni veya nakdi katkı olarak yatırımcı tarafından karşılanacak.

Yardımderi, Projesi Onaylanan ve Yatırımını Bitirenler Faydalanacak

Mevzuya ait karar kapsamında uygulanacak hibe takviyesinden, projesi onaylanan ve burada belirtilen vakit içinde yatırımını bitirenler faydalanacak.

Yatırımcılar, kredi veya ödenti teşviklerinden yararlanabilecek.

Hibe, kapasite artırımı/rehabilitasyon projesi inşaatı, hayvan alımı ile makine ve alet-donanım alımı mevzularından en az birini içerecek.

Yatırım, yer tespit zabtının tertip edildiği tarih haysiyetiyle başlayacak ve aynı takvim seneyi içinde bitirilecek. Yatırımların son bitirilme tarihi alakalı takvim senesinin kasım ayının son iş günü olacak.

Termin tasarısına göre mükellefliklerini yerine getirmeyen, süresi içinde yatırımını bitirmeyen veya yatırım yapmaktan bırakan yatırımcının projesi iptal edilecek ve bunlar hibe takviyesinden faydalandırılmayacak.

Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca yapılacak ödemeler, Bakanlığın alakalı sene bütçesine tahsis edilen tahsisatlardan karşılanacak.

Ödemeler, banka aracılığıyla yapılacak. Uygulama için bankaya destekleme meblağının yüzde 0,2’si oranında hizmet komiteyi ödenecek.

Tarim.gov.tr
En güncel tarım haberleri habertarim.net farkıyla sunulmuştur.

En Doğru Bilgi için tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.